رنگ سال ۹۹

رنگ سال 2020 چیست و چگونه انتخاب می­شود؟ 

(زمان تقریبی مطالعه 3-4 دقیقه)

انتخاب رنگ سال، یک رویداد محبوب است که تمام مردم دنیا از آن استقبال می کنند. خواسته با ناخواسته رنگ سال بر سبک زندگی و پوششی مردم سراسر دنیا اثر گذارخواهد بود. هر سال با فرارسیدن سال نو میلادی، رنگ سال معرفی می­شود. رنگی که  باید منتظر باشیم به پشت ویترین های لباس فروشی ­ها و فروشگاه­ های  لوازم آرایشی راه یابد و خود را به مبلمان و لوازم خانگی هم تحمیل کند. اما چگونگی انتخاب رنگ سال از نکات جالب توجهی است که در ادامه به آن می پردازیم. پس در ادامه با مجله­ ی ماه­ جین همراه باشید.

رنگ سال 1399

رنگ سال ۹۹

بیش از 20 سال ، رنگ سال انتخابی توسط شرکت Pantone در توسعه محصولات و تصمیم­ گیری­ های خرید در صنایع مختلف، از جمله مد، مبلمان خانگی و طراحی صنعتی و همچنین بسته بندی محصول و طراحی گرافیکی تأثیر گذاشته­ است.

روند انتخاب رنگ سال پنتون نیاز به توجه دقیق و تحلیل ترندها دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله، متخصصان رنگ شرکت پنتون جهان را مورد بررسی قرار می­دهند تا به دنبال تأثیرات رنگ جدید در آن باشند. این بررسی ­ها می تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم سازی، مجموعه های هنری مسافرتی و هنرمندان نوظهور، مد و فشن، کلیه زمینه­ های طراحی، مقاصد مسافرتی محبوب و همچنین شیوه­ های زندگی جدید و شرایط اقتصادی و اجتماعی باشد. این تأثیرات ممکن است ناشی از فن­آوری ­های جدید، مواد اولیه، بافت­ جدید و اثراتی باشد که رنگ را تحت تأثیر قرار می­دهد، حتی رویدادهای ورزشی آینده و رویدادهایی که توجه جهانی را به خود جلب می کند مانند جنگ، خشکسالی یا بیماری نیز می­توانند مسئله ­ی انتخاب رنگ سال را تحت تاثیر قرار­دهد.

موسسه  Pantone رنگ های برتر را برای هر فصل برجسته می کند، رنگ سال را انتخاب می کند، روندهای جهانی رنگ را پیش بینی می کند و به شرکت ها در زمینه رنگ برای هویت بصری محصول و برندشان مشاوره می­دهد و از این طریق به برند­های جهانی کمک می­کند تا در طراحی­ های خود به طور موثری از رنگ­ها استفاده کنند.

رنگ سال انتخاب شده برای بهار و تابستان 2020

در تاریخ 4 دسامبر 2019 میلادی رنگ آبی کلاسیک (Classic Blue) به عنوان رنگ سال 2020 توسط شرکت پنتون برگزیده و معرفی شد. آبی کلاسیک رنگی است که به استایل شما شکوه می­بخشد. این رنگ هم برای استایل ­های اسپرت و هم برای استایل ­های کلاسیک انتخاب مناسبی است. رنگی از اعماق اقبانوس­ ها، تجملاتی و مورد علاقه اکثر افرادی که به داشتن یک استایل شیک و آرامش بخش علاقه ­هستند. آبی کلاسیک به عنوان یک رنگ آرام بخش شناخته می شود که آرامش را به روح انسان هدیه می کند و باعث تمرکز بیشتر او می شود. رنگ آبی کلاسیک منظم، محدود و بی حد و مرز است. رنگ آبی کلاسیک یکی از طیف های رنگ آبی و جزو رنگ های سرد طبقه بندی می شود. آبی کلاسیک رنگی است که برای توصیف آب های آرام دریا، آسمان هنگام گرگ و میش و یک کاسه بلوبری به کار می رود.

رنگ سال 1399

رنگ سال ۹۹

لوری پرسمن معاون موسسه رنگ پنتون در این باره می گوید : ” آبی کلاسیک رنگی است که پیش بینی می کند چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد و آینده چه چیزی را به همراه خواهد داشت؟ این رنگ به خوبی ارتباط برقرار می کند.”

پرسمن همچنبن معتقد است که رنگ هر سال از طریق فرایندی طولانی و متفکرانه انتخاب می شود که سبک زندگی و روند صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد.

نماد های اصلی رنگ آبی کلاسیک

  • ارتباطات: آبی کلاسیک نماد ارتباطات قوی است.
  • آرامش: رنگ آبی کلاسیک موجب آرامش درونی می شوند.
  • اطمینان: رنگ آبی کلاسیک به عنوان نماد ایمان، اعتماد و اطمینان شناخته می شود.

ترکیب و ست کردن رنگ آبی کلاسیک با رنگ­های دیگر

در کل رنگ‌هایی که بتوان آنها را با آبی‌کلاسیک ست کرد محدود هستند. طیف­ های مختلف رنگ آبی برای استفاده در کنار این رنگ بهترین گزینه خواهند بود و به سادگی با این رنگ ست می­شوند. همچنین رنگ­ های طیف نارنجی، قهوه ­ای و سبز نیز با این رنگ همخوانی مناسبی دارند.

با توجه به این­که انتخاب رنگ سال هر سال با الهام از طبیعت صورت می­گیرد؛ برای داشتن استایلی مناسب با ترکیب آبی کلاسیک می­توانیم به طبیعت رجوع کنیم. به رنگ­ های زیبای هنگام غروب، رنگ­های اعماق دریاها و یا رنگ­ های سواحل اقیانوس ­ها و … .

برای مثال رنگ‌ هایی از جلبک‌ های ته دریا؛ همچون سبز تیره و لجنی، سبز دریایی، سبز دودی و یا الهام از ماسه‎های ساحلی در رنگ‌های خنثی مثل خاکستری روشن، خاکی و کرمی و طیف تیره‌ تر آنها، تخته سنگ‌های قهوه‌ای و نوک مدادی میتوانند انتخاب‌های مناسبی باشند و با قرار گرفتن در کنار آبی کلاسیک استایلی ماندگار ایجاد می­کنند.
و مهمتر از همه ، استفاده از رنگ‌های غروب است، زمانی که خورشید و آسمان در زیباترین رنگ خود قرار دارند و ما میتوانیم با الهام از غروب، ترکیبی منحصر به فرد از آبی کلاسیک با رنگ‌های نارنجی و آجری و زرد تیره یا کهربایی ایجاد کنیم.
ناگفته نماند که این رنگ هم مثل سایر رنگ‌ها با رنگ سیاه و سفید به خوبی ترکیب می­شود.

پالت­ های رنگی مناسب جهت ست کردن رنگ آبی کلاسیک با سایر رنگ­ها:

 

 

 

پالت رنگ آبی

رنگ سال ۹۹

لینک منبع:

https://www.pantone.com/color-intelligence/color-of-the-year/color-of-the-year-2020

https://simpledits.com/color-palette-guide-with-pantone-colors-for-spring-summer-2020-nyfw-with-hex-cmyk-and-rgb-values/

http://www.coca.ir/%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84-2020/