ویروس کرونا تا چه مدت می‌تواند روی لباس زنده بماند؟

یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا از طریق لمس سطوح مختلف است. این ویروس ممکن است روی سطوح مختلفی که ما به صورت روزانه آن‌ها را لمس می‌کنیم پنهان شود. تلفن همراه، کیف‌پول، کلید و یا بسته‌بندی مواد غذایی‌ای که خریداری می‌کنیم، همه می‌توانند محل مناسبی برای قرارگیری ویروس باشند. اما لباس‌های ما چطور؟ حتی لباس‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند! ممکن است در طول فعالیت‌های روزانه ویروس روی سطح لباس‌مان قرارگرفته باشد. اینکه طول عمر ویروس کرونا روی لباس و پارچه چقدر است، یکی از سوالاتی است که برای اغلب افراد پیش می‌آید. در ادامه با مجله‌ی ماه جین همراه باشید تا نکاتی درباره‌ی آلودگی لباس‌ها به ویروس کرونا  را بررسی کنیم.

آیا ویروس کرونا می‌تواند روی لباس شما زندگی کند؟

طبق گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) محتمل‌ترین راه برای انتشار ویروس کرونا تماس نزدیک با فردی است که به  ویروس آلوده شده است. (حتی اگر این شخص علائمی نداشته باشد). به همین علت است که رعایت فاصله‌ی اجتماعی مسئله‌ی بسیار مهمی است.

با این حال، شواهد اولیه‌ی آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند روی سطوح مختلف مانند سطوح پلاستیکی و یا استیل در هر مکانی از ساعت‌ها تا چندین روز زنده بماند. به همین دلیل است که شستشوی مکرر دست‌ها، جلوگیری از دست زدن به صورت و تمیز و ضدعفونی کردن سطوحی که لمس شده‌اند امر بسیار مهمی است.

متاسفانه در این مطالعات طول عمر ویروس کرونا روی لباس و پارچه بررسی نشده است. بنابراین این احتمال وجود دارد که ویروس کرونا بتواند چندین ساعت روی لباس‌های ما زنده بماند.

البته این نکته را درنظر داشته باشید که اگر لباس شما دارای سطوح سخت مثل زیپ، دکمه و یا تزئینات فلزی و غیره باشد، ممکن است مدت زمان زنده ماندن ویروس روی آن طولانی‌تر شود.

خرید در زمان شیوع ویروس کرونا

ویروس‌هایی شبیه به ویروس کرونا به خوبی روی سطوح متخلخل زنده نمی‌مانند!

باوجود اطلاعات کمی که در مورد مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا روی لباس داریم، می‌توانیم چند نکته‌ی مفید را نتیجه‌گیری کنیم.

متخصصان متوجه شده‌اند که ویروس‌هایی مشابه ویروس کرونا که باعث ایجاد بیماری COVID-19 می‌شود، روی سطوح صاف و سخت مثل دستگیره‌ی درها به بهترین شکل زنده می‌مانند. از طرف دیگر انتقال این ویروس‌ها روی سطوح نرم  و متخلخل مانند سطح لباس محدود است. این مسئله دو دلیل دارد که عبارتند از:

  1. ویروس به احتمال زیاد در الیاف و بافت سطوح نفوذپذیز (مانند پارچه) به دام می‌افتد. در نتیجه این مسئله احتمال انتقال یافتن ویروس به دست، صورت و یا سطح دیگر را کم می‌کند.
  2. این ویروس‌ها درصورتی که خشک شوند بسیار کمتر عفونی هستند. از طرفی پارچه‌ها بیش از هر سطح دیگری رطوبت موجود در ویروس را جذب می‌کنند.

پیشگیری بهتر از درمان است!

اگرچه انتقال بیماری از طریق لباس‌های الوده عملا بسیار کم است اما اگر هنوز هم به این مسئله شک دارید، به شتشوی لباس‌هایتان بپردازید.

اگر نگران هستید که هنگام حضور در فروشگاه یا فضای عمومی دیگری که رعایت فاصله‌ی اجتماعی برایتان امری مشکل و چالش برانگیز است، لباس‌هایتان الوده شده باشند، هنگام بازگشت به منزل آن‌ها را درون ماشین لباسشویی بیندازید. در این حالت مواد شوینده‌ی استاندارد لباسشویی برای شستن و تمیز کردن لباس‌های شما کافی هستند.

کرونا تا چه مدتی روی لباس می ماند

اما اگر شما کسی هستید که از شخص مبتلا به COVID-19 مراقبت می‌کنید بایستی توصیه‌های CDC در هنگام استفاده و شستشوی لباس را انجام دهید. ازجمله اینکه:

  1. هنگام دست زدن به لباس‌های شسته شده‌ی یک بیمار، دستکش بپوشید. پس از دراوردن دستکش نیز دست‌های خود را بشویید.
  2. لباس‌های شخص بیمار را نتکانید.
  3. در صورت امکان برای شستشوی لباس‌های شخص الوده از گرمترین حالت تنظیم ماشین لباسشویی استفاده کنید.
  4. لباس‌های شسته شده را به صورت منظم تمیز و ضدعفونی کنید.

به علاوه اگر لباس‌های خودتان و شخص بیمار را در یک فضای مشترک، مانند ماشین لباسشویی، می‌شویید؛ بایستی ماشین لباسشویی و همچنین دست‌های خودتان را قبل  و بعد از شستشوی لباس‌های فرد مبتلا تمیز و ضدعفونی کنید.

ویروس کرونا و ماسک پارچه ای شما

مقامات بهداشتی توصیه کرده‌اند که افراد سالم هنگام حضور در فضاهای عمومی که رعایت کردن فاصله‌ی اجتماعی در ان‌ها دشوار است؛ از جمله فروشگاه‌های مواد غذایی و… از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند.

کرونا و ماسک پارچه ای

سازمان CDC توصیه می‌کند بسته به تعداد دفعات استفاده، ماسک پارچه‌ای خود را با استفاده از مواد شوینده‌ی خانگی به صورت مرتب در ماشین لباسشویی بشویید. این امر به این معناست که اگر از ماسک پارچه‌ای خود زیاد استفاده می‌کنید، اغلب بایستی آن را بشویید.

سخن پایانی

تهیه‌ی پوشاک یکی از نیازهای اساسی افراد جامعه است. با شیوع ویروس کرونا بیرون رفتن از خانه و خرید در مراکز خرید عمومی امری پرریسک است. اما با رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌ی اجتماعی می‌توانید خرید سالمی انجام دهید.

در هنگام خرید از ماسک و دستکش استفاده کنید. همچنین مایع ضدعفونی کننده و یا دستمال مرطوب به همراه داشته باشید. و در طی فرایند خرید از رعایت فاصله‌ی اجتماعی غافل نشوید.

حتما فروشگاه‌هایی را انتخاب کنید که اصول بهداشتی را رعایت کرده و از تهویه‌ی مناسبی استفاده می‌کنند.

درصورت تمایل به پرو لباس و استفاده از اتاق پرو اجازه دهید مدتی از خارج شدن شخص قبل از شما بگذرد و سپس وارد شوید.

اما بهترین و امن ترین روش خرید در این دوره خرید آنلاین است. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی بدون خارج شدن از منزل و ریسک دریافت ویروس کرونا خرید خود را انجام دهید.

خرید اینترنتی در زمان شیوع ویروس کرونا

ما در ماه‌جین اطلاعات کامل محصولات به همراه تصویر واضح و باکیفتی از محصولات را قرار داده‌ایم. این امر به شما کمک می‌کند که به صورت دقیق و با جزئیات محصول مورد نظر خود را بررسی کرده و انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشید.

همچنین شما می‌توانید با خرید از فروشگاه اینترنتی ماه‌جین از 10% تخفیف استفاده کنید و لذت خرید خود را دو چندان کنید.

https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2020/apr/how-long-can-coronavirus-survive-on-clothes/https://www.webmd.com/lung/news/20200401/coronavirus-on-fabric-what-you-should-know