پارچه‌ های مناسب فصل سرد

پاییز از راه رسیده و نوبت استفاده از لباس‌های گرم و ضخیم شده است. همه‌ی ما دوست داریم که لباس ‌های زمستانی زیبا و در عین حال گرمی داشته باشیم. لباس‌هایی که در عین ایجاد یک استایل زیبا و منحصر بفرد برایمان، از گرمایش مطلوبی هم برخوردار باشند. در ادامه با مجله‌ ی ماه جین همراه باشید تا به بررسی جنس لباس‌هایی که برای پوشش ‌های پاییزی و زمستانی استفاده می‌شوند و جنس پارچه‌ های مناسب فصل سرد بپردازیم.

در فصل های سرد اغلب افراد تمایل به استفاده از پوشش‌ های گرم و در عین حال سبک و راحت هستند. در کل برای تهیه ‌ی لباس‌ های گرم دو انتخاب داریم. اول اینکه از پارچه‌ هایی که به صورت صد درصد از الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم تهیه شده ‌اند استفاده کنیم. دوم اینکه از پارچه‌ هایی استفاده کنیم که در ساختارشان از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک و پلی‌استر نیز استفاده شده است. در ادامه نقاط قوت و ضعف هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

پارچه‌های فاستونی

یکی از متداول ‌ترین پارچه ‌هایی که در فصل پاییز توسط اغلب افراد جامعه استفاده می‌شود پارچه‌های فاستونی در طرح و رنگبندی‌های مختلف هستند. در گذشته این دسته از پارچه‌ها به صورت صد درصد از الیاف پشم تهیه می‌شدند. پارچه‌های فاستونی پشمی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به تبع قیمت بالایی نیز خواهند داشت. امروزه این پارچه‌ها را به صورت مخلوطی از الیاف پشم با الیاف مصنوعی نظیر پلی استر یا اکریلیک نیز تهیه می‌کنند. این امر سبب شده است که قیمت تمام شده‌ی محصول تولیدی پایین بیاید.

هرچه درصد الیاف پشم موجود در پارچه بیشتر باشد حبس هوای پارچه بیشتر خواهد بود و گرمایش بیشتری برای فردی که از آن استفاده می‌کند حاصل می‌شود.

پارچه فاستونی

فوتر نیز یکی از پارچه‌های پراستفاده در پاییز و زمستان برای آقایان و خانم‌ها است. از این پارچه بیشتر برای تهیه‌ی پالتوهای زمستانی استفاده می‌شود. پارچه فوتر به سبب استفاده از الیاف طبیعی پشم در ساختارش، قابلیت تنفس خوبی دارد. همچنین گرمایش مطلوبی را نیز ایجاد می‌کند.

به این پارچه‌ها، پارچه‌های نمدی نیز گفته می‌شود. این نام به دلیل فرایند تولیدی که الیاف طی می‌کنند و به پارچه تبدیل می‌شوند به آن‌ها اطلاق شده است. این دسته ‌از پارچه‌ها شکل درهم رفته‌ای از الیاف پشم (عموما پشم گوسفند) هستند. در واقع فرایند تولید آن‌ها به این صورت است که الیاف تحت دما، فشار و رطوبت بالا قرار می‌گیرند و نهایتا در هم فرو می‌روند و یک لایه‌ی بی‌بافت را بوجود می‌آورند.

در شستشو و اتوکشی لباس‌های فوتر بایستی نکاتی را رعایت کنید. آن‌ها را با برنامه‌ی شستشوی مخصوص پارچه‌های پشمی ماشین لباسشویی (wool) بشویید. پس از شستشو لباس را روی چوب لباسی آویزان کنید تا خشک شود. همچنین در مورد اتوکشی لباس نیز باید به این نکته توجه کنید که درجه حرارت مربوط به پارچه‌های پشمی را انتخاب کنید.

مشاهده‌ی فوتر زنانه

پارچه فوتر

پارچه‌های چرمی

لباس‌های چرمی یکی از بهترین گزینه‌ها برای تکمیل استایل شما برای فصل سرد سال هستند. زیرا در عین زیبایی و شیک بودن می‌توانند شما را گرم نگه دارند.

استفاده از چرم‌های مصنوعی برای البسه و منسوجات خانگی بسیار پرکاربرد است. پارچه‌های اصل چرمی دارای بافت خال خالی هستند. البته در نوع چرم‌های مصنوعی با کیفیت این ویژگی حفظ شده است.

پارچه چرمی

پارچه‌های جیر

دسته‌ی دیگری از پارچه‌های مناسب فصول سرد سال، پارچه‌های جیر هستند. این دسته از پارچه‌ها بیشتر برای تهیه‌ی لوازم جانبی مثل کیف، کفش و غیره استفاده می‌شوند.

پارچه‌ی جیر از قسمت زیرین پوست حیوانات (اغلب پوست بز) تهیه می‌شوند. در واقع این دسته از پارچه‌ها نیز نوعی از چرم هستند. با این تفاوت که نازک‌تر هستند و استحکام بالایی که پارچه‌های چرمی درند را نخواهند داشت. ساختار ظاهری این پارچه‌ها چیزی مابین ظاهر پارچه‌های چرم و مخمل است. دارای زیردست نرم هستند و زیبایی منحصربفردی دارند. از ویژگی‌های منفی این پارچه‌ها می‌توان به جذب آب راحت و کثیف شدن سریع آن‌ها اشاره کرد.

پارچه‌ی جیر

پارچه‌های مخمل

پارچه‌ی مخمل جزء آن دسته از پارچه‌ های مناسب فصل سرد است که در عین زیبایی و براقیت، گرمایش مناسبی را برای شخص ایجاد می‌کند و به همین سبب مناسب استفاده در روزهای سرد سال است.

به طور کلی با توجه به شکل ظاهری و مواد اولیه‌ای که در بافت مخمل استفاده می‌شود، این پارچه‌ها به 4 دسته‌ تقسیم می‌شوند. اگر برای تهیه‌ی مخمل از الیافی نظیر ابریشم، نایلون، پشم، موهر و یا گاها پنبه استفاده شود، محصول تولیدی را Velvet می‌نامیم. این پارچه‌ها ظاهر زیبا و بسیار لوکسی خواهند داشت.

اگر برای بافت مخمل از پنبه و ابریشم استفاده شود، به آن پارچه Velveteen می‌گوییم. تفاوت این پارچه با پارچه‌ی Velvet این است که Velveteen قابل استفاده در موقعیت‌های راحت‌تر و کمتر رسمی است. در واقع Velveteen به اندازه‌ی پارچه‌ی Velvet لوکس نیست .

اگر در تهیه یک پارچه‌ی مخمل از الیاف پنبه و الیاف ترکیبی استفاده شود و پارچه به صورت یک لایه‌ی بی بافت باشد به آن Velour می‌گوییم.

دسته‌ی دیگری از پارچه‌های مخمل نیز وجود دارند که در ظاهر متفاوت اند. به این پارچه‌ها مخمل کبریتی یا Corduroy می‌گوییم. شکل ظاهری پارچه‌ی مخمل کبریتی به صورتی است که روی پارچه شیارهای عمودی ظاهر می‌شود.

عمده‌ی استفاده از پارچه‌ی مخمل کبریتی در دوخت شلوار است. همچنین برای دوخت پیراهن‌های مردانه و یا مانتوهای زنانه نیز می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

پارچه‌های مخمل

پارچه‌های کشمیر

پارچه کشمیر بافتی است که از بز کشمیر یا دیگر انواع بز به دست می‌آید. عموما این بافت به عنوان بافتی از پشم شناخته می‌شود. ولی در واقع این بافت از مو تشکیل شده است که به آن مشخصات منحصر به فردی می‌دهد که از پشم گوسفند متفاوت است. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیف دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بی‌نظیری هستند البته قیمت این نوع البسه نیز گران می‌باشد.

پارچه کشمیر

پارچه‌های دورس

پارچه‌های دورس نوعی از پارچه‌های حلقوی پودی هستند که توسط ماشین گردباف به صورت ضخیم‌تر بافته می‌شوند. پشت این نوع پارچه به صورت پرزدار و روی آن معمولا دارای تراکم بالا و ضخامت بالایی است. نخ‌هایی که در پشت پارچه به صورت پرز دیده می‌شوند معمولا از جنس پنبه هستند و قسمت رویی پارچه را می‌توان با هر نخی بافت. به صورت عمده معمول ترین پارچه‌های دورس موجود در بازار دورس دونخ و دورس سه نخ هستند.