مقدمه

با توجه به شیوع ویروس کرونا اینکه چگونه لباس‌هایمان را ضدعفونی کنیم؟ یکی از مسائلی است که ذهن همه ما را به خود مشغول کرده است. علاوه بر آن ضدعفونی کردن لباس‌های افراد مبتلا به این بیماری نیز از مواردی است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

وقتی که از خانه بیرون می‌روید سطح لباس‌های شما در معرض انواع ویروس و آلودگی قراردارد. افراد شاغل در محیط های درمانی باید ضدعفونی لباس ها را در نظر بگیرند.

در این یادداشت با ما همراه باشید تا به سوالاتی از قبیل علت ضدعفونی کردن لباس‌ها، نحوه‌ی شستشوی لباس‌های در معرض ویروس کرونا، نحوه‌ی ضدعفونی کردن لباس افراد آلوده به ویروس کرونا و … پاسخ دهیم.

چرا باید لباس‌هایمان را ضدعفونی کنیم؟

قطرات بزاق پخش شده از دهان یکی از عوامل انتقال ویروس کرونا هستند. این قطرات روی سطوح مختلف قرار می‌گرند. رعایت نکردن فاصله اجتماعی باعث تشدید میزان آن می شود.

در یادداشت‌ مربوط به عمر ویروس کرونا روی پارچه و لباس به این نکته اشاره کردیم که هنوز شواهد قابل قبولی مبنی بر مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا روی پارچه و لباس به دست نیامده است. اگر در محیط های آلوده قرارگرفتیم حتما لباس های خود را ضدعفونی کنیم .

بر چسب لباس که در هنگام شستشو و ضدعفونی لباس باید به آن توجه نمود

چگونه عمل ضدعفونی کردن البسه را انجام دهیم؟

مطالعات و تحقیقات دانشمندان روی این ویروس همه گیر همچنان ادامه دارد و هر روز اطلاعات جدیدی را درباره آن کشف می‌کنند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ویروس کرونا در دماهای بالا از بین خواهد رفت. پس از آنجایی که بخار آب دمایی در حدود 100 درجه سانتی گراد را ایجاد خواهد کرد، می‌توان جهت ضدعفونی کردن پارچه و لباس‌های خود از بخار آب استفاده نماییم.

اما نکته‌ای که در شستشوی لباس‌ها در دمای بالا مورد توجه قرار میگیرد، حفظ کیفیت آن‌ها است. بدون شک شستشوی مداوم و زیاد البسه در دمای بالا می‌تواند روی دوام و طول عمر لباس تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه برای ایجاد این دمای بالا می‌توان از بخارشو یا اتوی بخار نیز استفاده کرد. همچنین پیش از شستشوی هر لباس برچسب مربوط به مراقبت و شستشوی آن را مطالعه نمایید.

 

همچنین می‌توانیم لباس‌های خود را برای مدتی در مقابل نور خورشید قرار دهیم تا به وسیله نور خورشید ویروس موجود روی سطح لباس از بین برود.

لباس‌های فرد آلوده به ویروس کرونا را چگونه ضدعفونی کنیم؟

برای شستشوی لباس فردی که درگیر بیماری کرونا است بایستی نکات زیر را رعایت کنید:

  1. در طول مدت شستشو از ماسک سه لایه مناسب و دست‌کش استفاده کرده و از لمس کردن صورت خود خودداری کنید.
  2. شستشو را در محیطی انجام دهید که تهویه‌ی مناسبی داشته باشد.
  3. به هیچ عنوان لباسهای آلوده به ویروس را نتکانید و پرت نکنید.
  4. مطابق با مطالب گفته شده در قبل برای ضدعفونی کردن بایستی از آب داغ استفاده کنید. لباس‌ها را پس از شستشو به مدت 25 الی 30 دقیقه در آب با دمای 60 تا 90 درجه سانتی گراد قرار دهید.
  5. اگر امکان شستشوی لباس‌های آلوده وجود نداشته باشد میتوانید آن‌ها را در محیطی جداگانه برای مدتی قرار داد، تا ویروس از بین برود.
  6. البسه را پس از شستشو کاملا خشک کنید.
  7. پس از انجام شستشو سبد لباسشویی را با سدیم هیپوکلریت 0/1 درصد و یا دیگر مواد ضدعفونی کننده خانگی مورد تایید سازمان غذا و دارو، ضدعفونی کنید.

 

مواد شیمیایی مناسب برای ضدعفونی کردن لباس

برای لباس‌هایی که نمی‌توانیم آن‌ها را در دماهای بالا شستشو کنیم، بایستی از مواد شیمیایی مناسب با ساختار شیمیایی الیاف استفاده شده در ان‌ها و همچنین مورد تایید سازمان غذا و دارو استفاده نماییم.

مواد ضد عفونی کننده خانگی مانند سفید کننده‌ها می تواند به غیر فعال کردن ویروس کمک کند. اما بایستی به این نکته توجه کنید که سفید کننده را به مقدار زیاد استفاده نکنید. همچنین استفاده از سفید کننده می‌تواند برای لباس‌های رنگی و همچنین البسه پنبه‌ای آسیب رسان باشد.

سخن پایانی:

با توجه شیوع و همه گیری ویروس کرونا و نحوه‌ی انتقال سریع آن از طریق قطرات تنفسی شستشوی لباس‌هایی که در معرض آلودگی هستند امر مهمی است. اگر لباس‌های خود را در منزل می‌شویید با توجه به برچسب مربوط به مراقبت و شستشوی لباس خود از دمای بالا برای شستشو و یا از مواد شیمیایی مناسب آن‌ها استفاده نمایید.

همچنین اگر لباس‌های آلوده تان را به خشک شویی می‌سپارید، هنگام بردن لباس ها به خشکشویی، اقدامات احتیاطی زیر را در نظر بگیرید:

  •   از افراد دیگر 2 متر فاصله داشته باشید.
  •   هنگام حمل لباس های کثیف، دستکش یکبار مصرف بپوشید و از لمس صورت خودداری کنید.
  •   در خانه، قبل از جمع کردن لباس های شسته شده و خارج کردن آن‌ها از درون کاور دست‌ها را بشویید. تا مجدد آلوده نشوند.

همچنین افرادی که عمل خشک شویی لباس‌ها را انجام می‌دهند بایستی موارد احتیاطی مربوط به شستشوی لباس را رعایت کنند.