اتوکشی پیراهن های پنبه ای

چرا باید یاد بگیرید که چگونه یک پیراهن مردانه پنبه ای را اتو کنید؟ زیبایی یک کت و شلوار مناسب تنها با انتخاب و پوشیدن یک پیراهن تمیز و اتو کشیده تکمیل خواهد شد. دراین میان پیراهنهای 100% پنبه ای مناسب ترین انتخاب خواهند بود. پیراهن های 100% پنبه ای راحتی پوشش بهتری را برای فرد به همراه دارند، اما اتو کشی آن ها نسبت به پیراهن هایی که از مخلوط نخ های مصنوعی و پنبه بافته شده اند دشوار تر است. در ادامه به بررسی نکاتی درمورد اتو کشی آسان این نوع از منسوجات می پردازیم پس با مجله ی ماه جین همراه باشید

برخلاف پیراهن های مخلوط پنبه پلی استر که به راحتی پس از شستشو چروک هایشان باز می شود، پیراهن های پنبه ای هیچ وقت به اندازه ی روز اول خریدشان صاف نخواهند شد و بازکردن چروک های آن ها پس از شستو احتیاج به حرارت و رطوبت بیشتری خواهد داشت. راه حل آسان این است که پیراهن پنبه ای خود را به صورت موثری شسته و سپس اتو بزنید. مشکل این است که در حالی که شوینده های حرفه ای و قوی موجود در بازار عالی به نظر می رسند به ساختار لباس های پنبه ای خالص آسیب می رسانند. البسه ی پنبه ای خالص از کیفیت و راحتی بالایی برخوردارند و به تبع نسبت به نمونه های دیگر لباس قیمت بیشتری هم خواهند داشت پس مراقبت از آن ها لازم و ضروری است. در این جا راهکار هایی برای جلوگیری از زرد شدن و آسیب دیدن پیراهن های پنبه ای در هنگام شستشو و اتوکشی بیان می شود

• در استفاده از سفید کننده های دارای کلر خودداری کنید.
کلر پنبه را به مرور زمان تضعیف کرده و استفاده ی بیش از حد از آن باعث زردی می شود. در عوض، جوش شیرین یا هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه) را به چرخه شستشو اضافه کنید. هر دوی این محصولات پارچه هایی با رنگ سفید و روشن را بدون آسیب و زرد شدن احتمالی توسط سفید کننده ها تمیز می کنند. یکی دیگر از محصولات عالی برای زیبا و جذاب نگاه داشتن البسه ی پنبه ای سفید و رنگ روشن، پاک کننده با پایه اکسیژن است. این دسته از سفید کنننده ها جایگزین خوبی برای سفید کننده های حاوی کلر هستند که در طولانی مدت به پیراهن های سفید و روشن شما آسیب نمی رساند.
گرمای خیلی زیاد هم می تواند باعث از بین رفتن ساختار الیاف پنبه و زرد شدن این لباس ها شود در نتیجه سعی کنید همیشه پیراهن های پنبه ای خود را در گرمای ملایم خشک کنید. در آخر، اگر قصد دارید فوراً اتو کشی انجام دهید، پیراهن ها را کمی مرطوب نگه دارید. اما اگر قصد دارید در زمان دیگری اتوکشی را انجام دهید بهتر است لباس ها را کاملا خشک کنید تا از رشد کپک ها و ایجاد بوی نامطبوع در لباس جلوگیری شود.

• اتویی که انتخاب می کنید واقعا مهم است!
یک اتوی بخار باکیفیت بالا راز داشتن پیراهن های صاف و بدون چروک است. راز سریع و راحت اتو کردن پیراهن های پنبه ای بخار زیاد است.
چگونه اتوی بخار را انتخاب کنیم؟ به طور کلی اتوی مورد نیاز در این جا اتویی ست که دارای بخار 1500 وات یا بالاتر باشد. این میزان بخار مشخص شده نشان می دهد که اتوی بخار چقدر داغ خواهد شد. پس هنگام خرید یک اتو بررسی کنید که آیا این میزان بخار را در توضیحات ذکر شده یا خیر؟

پیراهن کتان

نحوه ی استفاده از اتو: پس از انتخاب یک اتوی بخار خوب، دمای اتو را متناسب با جنس لباسی که می خواهید اتو کنید تنظیم نمایید. به طور کلی، پارچه های پنبه ای و کتانی به بالاترین درجه حرارت نیاز دارند. همچنین اطمینان حاصل کنید که مخزن اتوی شما به اندازه ی کافی آب داشته باشد و نهایتا به اتو زمان بدهید تا به دمای موردنظرتان برسد و سپس اتوکشی لباس را شروع کنید.

• رطوبت اضافه کنید!
آب را به آرامی به کل پیراهن اسپری کنید و قبل از اتو کردن آن را به مدت 15 دقیقه در کیسه پلاستیکی بپیچانید تا رطوبت در پارچه پخش شود و الیاف استراحت کنند. پیراهن نخی همیشه هنگام اتو زدن باید کمی مرطوب باشد. فایده ی وجود رطوبت کم این است که با چند بار عبورکردن اتو از روی پارچه این رطوبت اضافی به بخار تبدیل می شود و باعث بهبود فرایند اتو کشی پیراهن می شود. درحالی که رطوبت بیش از حد، پیراهن را بعد ار انجام فرایند اتوکشی مرطوب می کند و پس از اتو کشی یک پیراهن مرطوب خواهیم داشت. این رطوبت موجود در پیراهن اتو کشی شده خود می تواند زمینه ساز ایجاد چروک پس از اتوکشی شود. به صورتی که اگر پیراهن پنبه ای مرطوب را در حالتی که داری تا یا چروک اندکی است در جایی قرار دهید؛ چروک ایجاد شده به واسطه ی رطوبت لباس درآن تثبیت شده و مجددا به اتوکشی نیاز خواهیم داشت.

• برای شفافیت بیشتر روی پیراهنتان نشاسته اسپری کنید.
استفاده از اسپری نشاسته پیش از اتوکشی سبب شفافیت پیراهن و همچنین آهار دار شدن آن می شود. نشاسته یک آهار طبیعی برای الیاف سلولزی مانند پنبه است. استفاده از آهار نشاسته در قسمت هایی از لباس مثل یقه یا محل بسته شدن دکمه ها سبب می شود تا پیراهن شما فرم زیبایی پیدا کند. همچنین استفاده از نشاسته سبب میشود تا پرزهایی که از سطح پارچه ی پنبه ای بیرون زده اند رو سطح بچسبند و یک ظاهر مناسب و شفاف به پیراهن شما می دهد.

سخن پایانی: پاشنه یا وسیع ترین قسمت اتو بیشترین میزان حرارت و بخار را ایجاد می کند. استفاده از این قسمت اتو بهترین راه برای صاف کردن چین و چروک ها است. همچنین، مطمئن شوبد که روکش میز اتوی شما کاملا صاف باشد، صاف نبودن روکش میز اتو سبب می شود تا به میزان صافی دلخواه برای پیراهن در هنگام اتوکردن نرسیم.
پس یک اتوی بخار خوب، یک پیراهن کمی مرطوب که به مدت 15 دقیقه درون کیسه پلاستیکی استراحت کرده باشد و یک میز اتو با روکش کاملا صاف سبب می شود تا نهایتا به یک نتیجه مطلوب در اتوکشی پیراهن های پنبه ای تان برسید.